SZKOŁA BLISKOŚCI

MAGDALENA TYRAŁA

Hormony sterują naszym pożądaniem

Gruczoły produkujące hormony tworzą jeden z najważniejszych układów w ludzkim organizmie. Jeśli nie działa on prawidłowo i pojawiają się zaburzenia hormonalne, pojawiają się kłopoty w naszej sypialni.

Hormony tworzą, obok układu nerwowego, najważniejszy system w organizmie człowieka. Wytwarzane są przez gruczoły dokrewne, tworzące układ hormonalny. Transportowane są w organizmie za pośrednictwem krwi i służą do przekazywania informacji między poszczególnymi organami, regulując dzięki temu ich pracę.

To hormony tarczycy, przysadki, nadnerczy, jajników, trzustki, szyszynki decydują o zdrowiu, nastroju i wyglądzie. Są niezbędne do przeżycia, gdyż biorą udział we wszystkich podstawowych funkcjach organizmu – rozród, wzrost, rozwój, metabolizm. Zapewniają tym samym jego integralność.

Hormony w ogromnym stopniu pobudzają odpowiadające za seksualność mechanizmy w naszym mózgu i wpływają w związku z tym na poziom libido. Dzięki nim jesteśmy w stanie zakochać się w konkretnej osobie, postrzegać ją jako atrakcyjną i osiągnąć stan podniecenia. Decydują również o tym, jaki temperament seksualny mamy, czy jesteśmy podatni na bodźce i, w którym momencie cyklu mamy ochotę na zbliżenie. Zatem, jakie hormony i, w jaki sposób, wpływają na zachowania seksualne kobiet?

Estrogeny

Odpowiedzialne są za rozwój żeńskich narządów rozrodczych, rozrost błony śluzowej macicy, regulują cykl płciowy i nasze zachowania seksualne oraz poziom naszego libido. Wpływają także na kształtowanie się kobiecej sylwetki, psychikę i emocje. Produkowane są w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej.

Odpowiadają przede wszystkim za sterowanie seksualnymi reakcjami. Poprzez wpływ na centralny i obwodowy układ nerwowy włączają odbiór seksualny, czyli uwrażliwiają nas na seksualne bodźce. Podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest tak niski, że kobiety w tym okresie mają bardzo niewielką ochotę na zbliżenia, albo nie mają jej wcale.

Oksytocyna

Jest okresowo uwalnianym neuroprzekaźnikiem. Powoduje pobudzanie skurczów mięśni gładkich macicy i wydzielania mleka. Uwalniana jest po podrażnieniu mechanoreceptorów brodawek sutkowych np. podczas ssania piersi, co ułatwia wydzielanie mleka oraz po podrażnieniu receptorów szyjki macicy i pochwy. Estrogeny wzmagają wydzielanie oksytocyny, a progesteron je hamuje. Bezpośrednio po porodzie, oksytocyna powoduje obkurczanie macicy.

Również podczas orgazmu występują regularne skurcze macicy, jej szyjki oraz platformy orgazmicznej. Skurcze oczywiście wywoływane są przez uwalniające się dawki oksytocyny. Oksytocyna wyzwala także potrzebę bliskości i silne przywiązanie, zapewne dlatego nazywana jest hormonem miłości.

Progesteron

Wytwarzany jest głównie przez komórki ciałka żółtego w fazie lutealnej i wczesnej ciąży, a podczas późniejszej ciąży przez łożysko. Jest jednym z najważniejszych hormonów wydzielanych przez jajniki.

Hormon ten niezbędny jest do owulacji. Jego zadaniem jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej i utrzymania ciąży. Wpływa na organizm kobiety zwłaszcza po owulacji – wówczas jego poziom wzrasta, co skutkuje spadkiem libido.

Endorfiny

Są grupa hormonów peptydowych. Wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz wszelkie inne stany euforyczne (tzw. hormony szczęścia). Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu.

Duża ilość tego hormonu jest wydzielana również wtedy, gdy jesteśmy zakochani. Jednym z silnych bodźców powodujących ich wydzielanie, obok wysiłku fizycznego, czekolady i śmiechu jest właśnie orgazm. Podczas satysfakcjonującego współżycia ich poziom wzrasta nawet dwustukrotnie! Jeśli wydzielanie endorfin jest na niskim poziomie, wówczas jakość życia seksualnego gwałtowanie spada.

Testosteron

Jest podstawowym męskim steroidowym hormonem płciowym należącym do androgenów. U kobiet produkowany jest przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko. Jego główną funkcją jest utrzymanie organizmu w dobrym zdrowiu, wysokiej formie fizycznej, a także seksualnej.

Kobiety mające wyższy poziom tego hormonu charakteryzuje większą ochotą na seks, gdyż dodatkowo wzmaga on pożądanie i szczytowanie.

Prolaktyna

Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie obniżając w ten sposób popęd płciowy. Prolaktyna wytwarzana jest głównie w przysadce mózgowej.

Dopamina

Jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, który m.in. sprzyja prawidłowemu działaniu układu nerwowego. Dzięki niej mamy też ochotę na seks. Hormon ten przekazuje impulsy nerwowe do mózgu, pobudzając go, podwyższając nastrój i powodując uczucie przyjemności i euforii.

Hormony tarczycy (trójjodotyronina – T3, tyroksyna – T4 i kalcytonina)

Mają ogromny wpływ na pożądanie seksualne kobiety. Niedoczynności tarczycy lub chorobie Hashimoto (przewlekłym zapaleniu tarczycy) często towarzyszy obniżone popędu seksualnego.

Jeśli równowaga hormonalna jest zaburzona, zaczynasz gorzej funkcjonować, również seksualnie. Samopoczucie i zdrowie podupadają.

Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne?

Jeżeli obserwujesz u siebie m.in. wahania masy ciała, spadek libido, zmienność nastrojów, permanentne zmęczenie, nadmierne owłosienie, zmiany skórne, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, koniecznie skontaktuj się z endokrynologiem, by sprawdzić poziom hormonów we krwi. Aby ocenić funkcję tarczycy należy wykonać badanie TSH, FT3 i FT4. Raz do roku warto wykonać USG tarczycy.

 

Zadzwoń do mnie tel. 883 917 884 lub napisz kontakt@szkolabliskosci.pl